Teretusi Koopast

"Nigut nina koopast välja pistad, läheb jamaks!" toriseb ta, kuid jätkab uuditse uurimist. Sest tahtmine on aru saada ja mõista, kuid vahel ei taipa tuhkagi - maailmal on oma reeglid. Ja koopaelanikul on tunne nagu ühel sümpaatselt rahuvalvajal Liibanoni-Iisraeli piiril: "Kujutad ette küll, et oled kohtunik, kuid selle mängu reegleid ei vaevu Sulle mitte keegi tutvustama." Nii ta siis seedib nähtut: kooparahus, teistelegi.

neljapäev, juuni 01, 2006

Laste+kaitseks

Kui uskuda äsja Nordea panga poolt tehtud uurimust, siis saavad Soome lapsed aastajooksul taskurahaks ühtekokku rohkem kui 300 miljonit eurot.

Alla 13aastased saavad nädalaraha, mis on keskmiselt 5,70 senti ja selle eest saab osta näiteks kaks pulgakommi, ühe suure 1,5 liitrise limonaadi ja 300gr kommikoti.
Emad ostaksid selle raha eest resti mune, 2 liitrit piima, 2 kilo kartuleid ja võileivavorsti.
Isad leiaks filmiplaatide osakonnast ühe allahinnatud lemmikfilmi.

Üle 13aastastele antakse enamasti kuuraha 32,60 – selle raha eest saab täiskasvanu näiteks juba üsna korralikud teksased osta.

Kahele lapsele kolmest on raha saaisel seatud tingimuseks koduste tööde tegemine ehk siis kõik see, mida muidu teeb ema.
Kolmandik lastest aga teenib kodutöid tehes taskurahale lisa ja üsna väike osa lastest saab taskuraha tingimusel, et kooltööd on korralikult tehtud.

Suur osa taskurahast kulub maiustustele ja limonaadile.
Poisid ostavad enamasti teleri- ja arvutimänge. Tüdrukud teevad sõbrannadele väikseid kingitusid, ostavad endale raamatukesi, nipsasju, ka üksikuid rõivaid ja kingi – ”midagi sellist, mida näiteks ema muidu oma raha eest ei osta”.

Mida väiksem on laps, seda suurem on rahakogumise soov ja säästmiseks on rahakassad või pangaarved. Viimastel aastatel on sündivuse arv pisut vähenenud, kuid lastega perekondi on soome elanikkonnast 42 %.

Killuke soome lastest ER päevateemalises saatest